Gedurende een coachingstraject doorloopt de coachee vier bewustwordingsfasen in het realiseren van gedragsverandering.

De coachee is zich niet bewust waar hij effectief of ineffectief handelt. Feedback van anderen en zelfreflectie helpen hem om zicht te krijgen op zijn sterke en zwakke kanten. Deze bewustwordingsstap is het begin van het leer- en ontwikkelproces.
De coachee is zich bewust van zijn eigen handelen en het effect daarvan op anderen, en heeft naar aanleiding daarvan een duidelijke leervraag. Hij gaat experimenteren met nieuw gedrag, maar zal nog regelmatig in zijn oude valkuilen stappen. Aanvankelijk is hij zich achteraf bewust van zijn oude gewoontegedrag (‘Ik ben er weer ingestapt’), op een gegeven moment ziet hij zich als het ware ter plekke de mist in gaan. Tenslotte kan hij zijn gedrag daadwerkelijk veranderen.
Vergroot je impact als coach!
Ontdek onze NOBCO erkende opleidingen: gedegen en praktijkgericht het coachvak leren, diepgaande persoonlijke ontwikkeling.

Maar ook al heeft hij het nieuwe gedrag nu onder de knie, het blijft nog wel een tijdje aandacht en bewust handelen vragen om het nieuwe gedrag in te zetten. Oude gewoontes verdwijnen helaas niet zomaar. Ook in deze fase zijn feedback en zelfreflectie van belang om te blijven groeien.
Uiteindelijk is de coachee zo gewend aan het nieuwe gedrag dat hij dit inzet zonder na te denken. Er is een nieuwe gewoonte ontstaan, welke onbewust wordt ingezet.
Beschrijf gedrag waarin je zelf als coach of coachend leidinggevende bent gegroeid aan de hand van de fasen in gedragsverandering. In welke fase ben je nu?
De vier bewustwordingsfasen zijn onbewust onbekwaam, bewust onbekwaam, bewust bekwaam en onbewust bekwaam. Ze beschrijven hoe iemand zich eerst bewust wordt van ineffectief gedrag, vervolgens nieuw gedrag leert en dit uiteindelijk zo vaak toepast dat het een gewoonte wordt.
Bij onbewust onbekwaam merkt iemand nog niet dat bepaald gedrag ineffectief is. Bij bewust onbekwaam herkent iemand dit wel en ontstaat ruimte om te leren. Feedback en zelfreflectie kunnen helpen om van de eerste naar de tweede fase te komen.
In deze fase kan de coachee het nieuwe gedrag al toepassen, maar moet hij er nog bewust aandacht aan besteden. Oude gewoontes kunnen terugkomen. Door te blijven oefenen en te reflecteren, wordt het nieuwe gedrag steeds vertrouwder.
Je bent onbewust bekwaam wanneer je het aangeleerde gedrag vanzelf inzet, zonder er steeds bewust over na te denken. Het nieuwe gedrag is dan een gewoonte geworden en maakt deel uit van je gebruikelijke manier van handelen.
Een coach kan samen met de coachee onderzoeken in welke fase deze zich bevindt. Bij onbewust onbekwaam ligt de nadruk op bewustwording. Bij bewust onbekwaam en bewust bekwaam zijn experimenteren, oefenen, feedback en zelfreflectie belangrijk om nieuw gedrag te ontwikkelen en vast te houden.
Trainer, opleider en specialist in opleidingen. Meer dan 35 jaar ervaring met het opleiden van coaches, trainers en teamcoaches in het ontwikkelen van professionele vaardigheden.
Meer leren?
Wil je als coach gedragsverandering diepgaand en resultaatgericht leren begeleiden? Dan kun je bij Blankestijn & Partners terecht in de opleidingen:
Kom kennismaken met onze visie en werkwijze in de gratis introductie workshop Coachen met het Stermodel
Meld je aan voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van de nieuwste blogs, tips en e-learnings voor coaches, trainers en teamcoaches.
Inzicht in 8 coach competenties die je helpen coach worden op de bovenstroom en de onderstroom van veranderingsprocessen.
In dit artikel beschrijf ik een 11 effectieve werkvormen om te coachen vanuit waarden.
Het Stermodel van de zes ontwikkelingsniveaus is een bruikbaar analyse- en werkmodel voor trainers en coaches. In dit…
Coachend leiding geven is een leiderschapsstijl die erop gericht is het beste uit je medewerkers en team te…
Inzicht en werkvormen over de methodiek van het Stermodel
Download e-book